Czesi powiadają, że tam „tam, gdzie się piwo warzy, tam ludziom się darzy”. Jeśli to prawda, to Brandenburczykom naprawdę dobrze się wiedzie. Brandenburgia oferuje wspaniałe krajobrazy, czyste powietrze i dobre piwo − ważone tradycyjnie, bez środków konserwujących. Regionalne piwa powstają tu rzemieślniczo ze starannie dobranych składników, a w wieloetapowym procesie uzyskują swój niepowtarzalny charakter.
Grupa polskich i niemieckich przedsiębiorców wybrała się śladami niezwykłych walorów brandenburskiego piwa do dwóch miejscowości: Boityenburg i Hohenfinow.Celem było zapoznanie się z koncepcjami marketingowymi znajdujących się tam browarów. Przed rozpoczęciem zwiedzania uczestnicy zapoznali się w Boitzenburgu z koncepcją „Regionalnej Marki Uckermark” („Regionalmarke Uckermark“), która została stworzona przez Centrum Inwestora Uckermark Investor Center Uckermark GmbH, a którą przedstawił pan Thomas Eitner. O „rewolucji piwnej” w Polsce i o jedynym znanym, historycznym polskim stylu piwnym – piwie grodziskim − referował pan Artur Molenda, przewodniczący Zachodniopomorskiego Oddziału Terenowego Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Na koniec pan David Schimmelpfenig, szef browaru w Boitzenburgu (Boitzenburger Brauerei), przedstawił swoje koncepcje marketingowe oraz oprowadził gości po browarze.
Drugim celem podróży studyjnej było Hohenfinow z browarem Barnimer Brauhaus prowadzonym przez państwa Sörena i Norę von Billerbeck. W 2019 r., zaledwie 8 miesięcy po otwarciu, znalazł się na 3 miejscu najpopularniejszych browarów w Berlinie i Brandenburgii. Sondaż przeprowadziło austriackie czasopismo „Falstaff”, magazyn poświęcony kulinariom i podróżom, który gromadzi wokół siebie społeczność ponad 100 000 stałych użytkowników. W Hohenfinow piwowar osobiście oprowadził gości po swoim królestwie, zdradzając niektóre ze swoich tajemnic. Na uroczym dziedzińcu browaru uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z bogatą ofertą zakładu i dowiedzieć się, jakie strategie marketingowe pozwalają osiągnąć mu taki sukces.
Polscy i niemieccy przedsiębiorcy mieli możliwość skonfrontowania się z nowymi pomysłami biznesowymi i marketingowymi oraz wykorzystali czas na nawiązanie nowych kontaktów. Pod koniec wydarzenia uczestnicy zostali zaproszeni do Radia Szczecin, aby w audycji porozmawiać o najnowszych trendach związanych z kulturą piwowarską w Polsce i Niemczech.
Polsko-Niemiecka podróż studyjna „”Transgraniczna promocja regionalnej kultury piwowarskiej w gastronomii, hotelarstwie i turystyce” została zorganizowana przez Centrum Usługowo-Doradcze Euroregionu Pomerania w Schwedt dn. 25.09.2019 r.
Tekst: dr Przemysław Jackowski
Zdjęcia: Martin Hanf, Dr. Przemysław Jackowski, Ryszard Kneć