Na zaproszenie na Forum w wersji online organizowane przez Centrum Usługowo-Doradcze w Euroregionie Pomerania w Greifswaldzie w dniu 02.02.2021 odpowiedziało 40 uczestników z Niemiec i 24 z Polski.
W trakcie wydarzenia zainteresowani otrzymali kompleksowe informacje o stanie rozwoju elektromobilności w Kraju Związkowym Meklemburgii Pomorzu-Przednim, Województwie Zachodniopomorskim i mieście Szczecin, mieli także możliwość zadania pytań i wzięcia udziału w dyskusji.
Pan Möbius, dziennikarz z Greifswaldu, będąc moderatorem w szarmancki sposób przeprowadził uczestników przez program, w którym przedstawiciele władz miejskich, stowarzyszeń, agencji rozwoju biznesu i firm ze swojej perspektywy opowiedzieli o możliwościach i wyzwaniach związanych z e-mobilnością, na które napotykają w codziennym życiu zawodowym.
Jak szybko można naładować akumulator samochodu elektrycznego i jak daleko można nim przejechać? Czy poza efektem ekologicznym również finansowo opłaca się zakup samochodu elektrycznego do celów służbowych lub prywatnych? Jak „zielony” jest prąd którym ładowane są akumulatory? Jak dobrze rozwinęła się infrastruktura ładowania w naszym regionie i jak będzie ona dalej się rozwijać w ciągu najbliższych kilku lat? Gdzie mogę przetestować e-samochód? Czym właściwie jest „jazda autonomiczna” i jak zmieni się ruch drogowy w przyszłości? Na te i inne pytania udzielono fachowych odpowiedzi. Dzięki Forum Przedsiębiorczości uczestnicy mogli pogłębić swoją wiedzę o tej formie mobilności i rozchwiać ewentualne wątpliwości związane z tym tematem.
Prelegenci swoimi ciekawymi prezentacjami sprawili, że Forum było bardzo różnorodne. Wielu z nich udostępniło swoje prezentacje. Z każdym z referentów można oprócz tego nawiązać kontakt czy zasięgnąć porady w temacie elektromobilności.
- Robert Grzesko, kierownik oddziału, Trägerkreis E-Mobilität Mecklenburg-Vorpommern e. V.: „Überblick zum Stand der E-Mobilität in Mecklenburg-Vorpommern“
- Jeanette von Busse, zastępca nadburmistrza miasta hanzeatyckiego Greifswald: „E-Mobilität im Klimaschutzkonzept der Stadt Greifswald“
- Łukasz Kosmala, Wydział zarządzania projektami, Urząd Miasta Szczecin: „Rozwój elektromobilności w Szczecinie – doświadczenia, współpraca, wyzwania, strategiczne planowanie”
- Mario Hofmann, Kierownik Biura doradztwa w spr. Energii Odnawialnej Powiatu Märkisch-Oderland: „Pojazdy elektryczne w przedsiębiorstwie – czy to się opłaca?”
- Simon Kleschin, Pracownik techniczny Stadtwerke Greifswald GmbH: „Elektromobilitäts-Infrastruktur in Greifswald“
- Christopher Hofmann, Pracownik projektu Krajowego cechu elektrycznego i informatycznego rzemiosła Meklemburgii-Pomorza przedniego: „E-Mobilität – Perspektiven für Fachbetriebe“
- Bernd Kleist, ELG Mecklenburgische Schweiz eG: „Stworzenie struktury dla regionalnego obrotu handlowego towarami w Szwajcarii Meklemburskiej“
- Maciej Skotarczak; Skotarczak, Dąbrowski, Olech i partnerzy sp. p. radców prawnych i adwokatów, Szczecin: „Kwestie prawne związane z e-mobilnością i autonomiczną jazdą”
- Thomas Leuckfeld, Prezes City Car Autovermietung GmbH, Neubrandenburg: „Alternative Antriebe in der Fahrzeugvermietung”